CenterCar.pl Wszystko dla Twojego samochodu

Wybierz
Markę/Model/Typ
Samochodu

NEOPLAN Koła / opony

Części samochodowe Neoplan

Historia niemieckiej marki autobusów Neoplan rozpoczęła się w 1935 roku. Początkowo firma Gottlob Auwärter GmbH & Co. KG produkowała jedynie podwozia samochodowe, a w 1953 roku wprowadziła na rynek autobusy Neoplan. Pierwsze modele były stworzone z myślą o obsłudze pasażerów lotnisk – z uwagi na charakterystyczne, niskie podwozie, które ułatwiało wsiadanie i wysiadanie z pojazdów. Oferta marki szybko jednak poszerzyła się i już wkrótce na rynku pojawiły się autobusy turystyczne, a także miejskie.

Pierwsze niskopodłogowe autobusy miejskie na świecie

Dziś niskopodłogowe autobusy są standardem w komunikacji publicznej. Stało się tak właśnie za sprawą Neoplan, który w 1977 roku wprowadził na rynek kultowy dziś model N814. Nieco ponad 10 lat później pojawił się model, w którym nadwozie zostało wykonane z poliwęglanu. Autobusy miejskie tej marki, a co za tym idzie – również części samochodowe Neoplan cieszyły się powodzeniem również w Polsce. Co więcej, aż do 2017 roku pojazdy z charakterystycznym logo były produkowane również w naszym kraju.

Fuzja z MAN

Równie istotnym obszarem działalności Neoplan jest produkcja autokarów turystycznych – w tym dalekobieżnych. Modele Skyliner czy Cityliner zyskały status kultowych i do dziś są wykorzystywane przez większych oraz mniejszych przewoźników na całym świecie. Od 2009 roku koncern pod marką własną, przy współpracy ze słoweńskim przedsiębiorstwem Tovarna Vozil Maribor produkuje wyłącznie autobusy lotniskowe, zaś turystyczne (dwu- i trzyosiowe) przejął MAN. Niemniej jednak, części samochodowe Neoplan są nadal poszukiwane z uwagi na dużą obecność pojazdów tej marki na drogach Europy, Stanów Zjednoczonych czy Azji.

 

 

 

Wszystkie nazwy handlowe, nazwy produktów, nazwy firm i ich loga użyte n a naszych stronach należą do ich właścicieli i są używane wyłącznie w celach identyfikacyjnych. Mogą być one zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wszystkie materiały, opisy i zdjęcia prezentowane na naszych stronach użyte są w celach informacyjnych.